Microswitch SNAP ACTION
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ZMSL03130T10LLC
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: ZMSL03130T10LLC
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for PCB |
| Contact material | brass |
| Body dimensions | 14.7x5.4x11.2mm |
| Mechanical durability | 500000cycles |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 3A / 12V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.3N |