Circuit; digital thermometer; 9÷12VDC; IC: ICL7107
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ZSM-51
Manufacturer: JABEL
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Circuit; digital thermometer; 9÷12VDC; IC: ICL7107
| Supply voltage | 9...12V DC |
| Kind of display used | LED |
| Board dimensions | 65x70mm |
| Integrated circuit | ICL7107 |
| Kind of circuit | digital thermometer |
| DC supplying current | 200mA |
| Kind of temperature sensor | junction silicon diode |
| Measured temperature range | -50°C...150°C |
| Type of circuit | do-it-yourself kit |