Microswitch SNAP ACTION; 6A/400VAC; without lever; SPST-NO; 1.5N
Kordarv:
400.0
Minimum quantity:
800.0
Tootekood:
01005.1201-04
Tootja: Marquardt
Tootja tootekood: 01005.1201-04
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; 6A/400VAC; without lever; SPST-NO; 1.5N
| Operating temperature | -40...100°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Body dimensions | 28x10.3x16mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 6A / 400V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.5N |