Pin header; pin strips; male; PIN: 40; straight; 1.27mm; THT; 2x40
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
10156804
Tootja: FISCHER ELEKTRONIK
Tootja tootekood: 10156804
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Pin header; pin strips; male; PIN: 40; straight; 1.27mm; THT; 2x40
| Contacts pitch | 1.27mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | pin header |
| Kind of connector | male |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | pin strips |
| Number of pins | 40 |
| Contact material | brass |
| Body material | NYLON 46 |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Current rating | 1.5A |
| Type of pin configuration | 2x20 |
| Overall length | 12.2mm |