Potentiometer: mounting; single turn,horizontal; 1kΩ; 500mW; ±10%
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Tootekood:
1028F-1K
Tootja: SR PASSIVES
Tootja tootekood: 1028F-1K
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Potentiometer: mounting; single turn,horizontal; 1kΩ; 500mW; ±10%
| Mounting | THT |
| Power | 500mW |
| Resistance | 1kΩ |
| Operating voltage | 250V |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Tolerance | ±10% |
| Terminal pitch | 5x5mm |
| Kind of potentiometer | horizontal, single turn |
| Type of potentiometer | mounting |
| Characteristics | linear |
| Mechanical rotation angle | 280° |
| Electrical rotation angle | 260° |