Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 5A/250VAC; Pos: 2
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1050.1102
Tootja: Marquardt
Tootja tootekood: 1050.1102
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 5A/250VAC; Pos: 2
| Operating temperature | -40...100°C |
| IP rating | IP40 (from the front) |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Contact material | silver |
| Body dimensions | 19.8x6.4x10mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.9N |
| Button shape | rectangular |