Wire-board
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
44.0
Tootekood:
105312-1308
Tootja: MOLEX
Tootja tootekood: 105312-1308
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Wire-board
| Operating temperature | -40...125°C |
| Contacts pitch | 2.5mm |
| Electrical mounting | THT |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | black |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 8 |
| Contact material | brass |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Body material | polymer |
| Maximum current | 8A |
| Body colour | black |
| Current rating | 8A |
| Locking system | latch |
| Connector variant | Glow-Wire |
| Spatial orientation | vertical |