Relay: interface; Mounting: DIN
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
10.0
Tootekood:
1094760
Tootja: PHOENIX CONTACT
Tootja tootekood: 1094760
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: interface; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 6A |
| Operating temperature | -25...60°C |
| IP rating | IP20 |
| Body dimensions | 6.2x80x94mm |
| Mechanical durability | 200000000cycles |
| Switched voltage | ≤ 250V AC, ≤ 250V DC |
| Electrical connection | screw terminals |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST |
| Relay variant | interface |
| Coil voltage max. | 14.4V DC |
| Type of relay | interface |
| Coil voltage min. | 9.6V DC |
| Operate time | 5ms |