Relay: interface; Mounting: DIN
Kordarv:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Tootekood:
1094764
Tootja: PHOENIX CONTACT
Tootja tootekood: 1094764
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: interface; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 6A |
| Operating temperature | -25...60°C |
| IP rating | IP20, IP54 |
| Body dimensions | 6.2x80x94mm |
| Mechanical durability | 20000000cycles |
| Switched voltage | ≤ 250V AC, ≤ 250V DC |
| Rated coil voltage | 5V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 6A / 250V AC |
| Relay variant | interface |
| Coil voltage max. | 6V DC |
| Type of relay | interface |
| Coil voltage min. | 4.5V DC |