Switch: slide; Pos: 2; SPDT; 3A/250VAC; 6A/28VDC; ON-ON; -30÷65°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1101M2S3ABE2
Tootja: C&K
Tootja tootekood: 1101M2S3ABE2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: slide; Pos: 2; SPDT; 3A/250VAC; 6A/28VDC; ON-ON; -30÷65°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...65°C |
| Type of switch | slide |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for PCB |
| Contact material | copper |
| Terminal pitch | 4.7mm |
| Body dimensions | 12.7x6.6x6.35mm |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 6A / 28V DC |
| Contact resistance | 10mΩ |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | black |