Microswitch, Subminiature, Pin Plunger, SPDT, Solder, 5 A, 30 VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
50.0
Tootekood:
11SM1
Tootja: HONEYWELL
Tootja tootekood: 11SM1
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch, Subminiature, Pin Plunger, SPDT, Solder, 5 A, 30 VDC
| Operating temperature | -54...121°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Series | SM |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.39N |