Switch: slide; Pos: 2; DPDT; 6A/120VAC; 6A/28VDC; ON-ON; -30÷65°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1201M2S1CQE2
Tootja: C&K
Tootja tootekood: 1201M2S1CQE2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: slide; Pos: 2; DPDT; 6A/120VAC; 6A/28VDC; ON-ON; -30÷65°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...65°C |
| Type of switch | slide |
| Colour | black |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Terminal pitch | 4.7mm |
| Body dimensions | 12.7x11.43x7.62mm |
| Number of terminals | 6 |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 40000cycles |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 6A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 6A / 120V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |