Tootekood: 1610-10K-STOP
Tootja: SR PASSIVES
Tootja tootekood: 1610-10K-STOP
  • Power
  • Resistance
  • Operating voltage
  • Operating temperature
  • Tolerance
  • Leads
  • Fastening thread
  • Height
  • Body dimensions
  • Diameter
  • Mechanical durability
  • Shaft length
  • Shaft diameter
  • Shaft surface
  • Thread length
  • L shaft length
  • Kind of potentiometer
  • Type of potentiometer
  • Track material
  • Characteristics
  • Temperature coefficient
  • Electrical rotation angle
Seda kombinatsiooni ei eksisteeri.
Lisa ostukorvi
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Potentiometer: shaft; single turn; 10kΩ; ±15%; 1W; linear; 6.35mm
Power 1W
Resistance 10kΩ
Operating voltage 250V
Operating temperature -55...125°C
Tolerance ±15%
Leads for soldering
Fastening thread M9x0,75
Height 11.4mm
Body dimensions Ø22.2x11.4mm
Diameter 22.2mm
Mechanical durability 250000cycles
Shaft length 14mm
Shaft diameter 6.35mm
Shaft surface smooth
Thread length 8mm
L shaft length 22mm
Kind of potentiometer single turn
Type of potentiometer shaft
Track material plastic
Characteristics linear
Temperature coefficient 500ppm/°C