Pluggable terminal block; Contacts ph: 5.08mm; ways: 3; straight
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1925870-1
Tootja: PHOENIX CONTACT
Tootja tootekood: 1925870
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Pluggable terminal block; Contacts ph: 5.08mm; ways: 3; straight
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 5.08mm |
| Electrical mounting | spring clamp |
| Connector | plug |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | for cable |
| Colour | green |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Body material | polyamide |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 12A |
| Number of ways | 3 |
| Type of pin configuration | 1x3 |
| Number of terminals | 3 |
| Locking system | latch |
| Connector variant | with push button |
| Conform to the norm | CSA, UL, VDE |
| Spatial orientation | straight |
| Stripped wire length | 10mm |