Pluggable terminal block; 5.08mm; ways: 2; angled 90°; socket
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1926015
Tootja: PHOENIX CONTACT
Tootja tootekood: 1926015
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Pluggable terminal block; 5.08mm; ways: 2; angled 90°; socket
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 5.08mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | green |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Number of pins | 2 |
| Body material | polyamide |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 12A |
| Number of ways | 2 |
| Type of pin configuration | 1x2 |
| Locking system | friction lock |
| Conform to the norm | CSA, UL, VDE |
| Spatial orientation | angled 90° |