Microswitch SNAP ACTION; sealed,with lever (with roller); SPDT
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
10.0
Tootekood:
1HS11
Tootja: HONEYWELL
Tootja tootekood: 1HS11
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; sealed,with lever (with roller); SPDT
| Operating temperature | -54...121°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | sealed, with lever (with roller) |
| Number of positions | 2 |
| Leads | screw |
| Body dimensions | 49.8x30.7x17.5mm |
| Mechanical durability | 25000cycles |
| Electrical life | 25000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 25A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 1A / 125V AC |
| Switching method | (OFF)-ON, OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |