Switch: toggle; Pos: 2; 3PDT; ON-ON; 2A/250VAC; 5A/28VDC; -35÷80°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1M31T1B1M1QE
Tootja: LIGHT COUNTRY CO., LTD.
Tootja tootekood: 1M31T1B1M1QE
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: toggle; Pos: 2; 3PDT; ON-ON; 2A/250VAC; 5A/28VDC; -35÷80°C
| Operating temperature | -35...80°C |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Mounting hole diameter | Ø6.35mm |
| Body dimensions | 12.7x16.51x10.54mm |
| Mechanical durability | 40000cycles |
| Contacts configuration | 3PDT |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Knob height | 10.41mm |
| Kind of toggle | round |