Switch: toggle; Pos: 3; SP3T; ON-OFF-ON; 2A/250VAC; 5A/28VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1MS3-T1-B1-M1-Q-E
Tootja:
Tootja tootekood: 1MS3-T1-B1-M1-Q-E
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: toggle; Pos: 3; SP3T; ON-OFF-ON; 2A/250VAC; 5A/28VDC
| Operating temperature | -35...80°C |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for soldering |
| Mounting hole diameter | Ø6.35mm |
| Body dimensions | 12.7x6.86x8.89mm |
| Mechanical durability | 40000cycles |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Knob height | 10.41mm |
| Kind of toggle | round |