Diode: rectifying; THT; 50V; 1A; Package: reel,tape; CASE59
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1N4001RLG
Tootja: ONSEMI
Tootja tootekood: 1N4001RLG
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 50V; 1A; Package: reel,tape; CASE59
| Mounting | THT |
| Case | CASE59 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 50V |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Type of diode | rectifying |
| Quantity in package | 5000 |