Diode: rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1N4002-E3/73
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: 1N4002-E3/73
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | DO41 |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. load current | 1A |
| Max. forward impulse current | 45A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 5µA |