Diode: rectifying; THT; 100V; 1A; reel,tape; Ifsm: 30A; DO41; Ir: 50uA
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1N4002-TP
Tootja: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Tootja tootekood: 1N4002-TP
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 100V; 1A; reel,tape; Ifsm: 30A; DO41; Ir: 50uA
| Mounting | THT |
| Case | DO41 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 100V |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Reverse recovery time | 2µs |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 50µA |
| Capacitance | 15pF |