Diode: rectifying; THT; 600V; 1A; Package: Ammo Pack; DO41; 1.5us
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1N4005-4
Tootja: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: 1N4005
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 600V; 1A; Package: Ammo Pack; DO41; 1.5us
| Mounting | THT |
| Case | DO41, DO204AC |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 600V |
| Max. load current | 5.4A |
| Max. forward impulse current | 27A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Reverse recovery time | 1.5µs |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 5µA |