Diode: switching; THT; 400V; 1A; Package: reel,tape; DO41; 150ns
Kordarv:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Tootekood:
1N4936
Tootja: ON SEMICONDUCTOR (FAIRCHILD)
Tootja tootekood: 1N4936
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: switching; THT; 400V; 1A; Package: reel,tape; DO41; 150ns
| Mounting | THT |
| Case | DO41 |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Reverse recovery time | 200ns |
| Type of diode | rectifying |