Diode: rectifying; THT; 400V; 1A; bulk; Ifsm: 30A; CASE59; Ufmax: 1.2V
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1N4936G
Tootja: ONSEMI
Tootja tootekood: 1N4936G
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 400V; 1A; bulk; Ifsm: 30A; CASE59; Ufmax: 1.2V
| Mounting | THT |
| Case | DO41 |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Max. forward impulse current | 30A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Reverse recovery time | 200ns |
| Type of diode | rectifying |