Diode: rectifying; THT; 50V; 3A; reel,tape; Ifsm: 125A; DO201AD; 2us
Kordarv:
1200.0
Minimum quantity:
1200.0
Tootekood:
1N5401G-T
Tootja: DIODES INCORPORATED
Tootja tootekood: 1N5401G-T
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 50V; 3A; reel,tape; Ifsm: 125A; DO201AD; 2us
| Mounting | THT |
| Case | DO201AD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 125A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Reverse recovery time | 2µs |
| Type of diode | rectifying |
| Capacitance | 40pF |