Diode: rectifying; THT; 800V; 3A; Package: Ammo Pack; DO27
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1N5407
Tootja: DC COMPONENTS
Tootja tootekood: 1N5407
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 800V; 3A; Package: Ammo Pack; DO27
| Mounting | THT |
| Case | DO27 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Type of diode | rectifying |