Diode: rectifying; THT; 1kV; 3A; DO201AD; Ifsm: 200A; Ufmax: 1V
Kordarv:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Tootekood:
1N5408-1
Tootja: JGD SEMICONDUCTORS
Tootja tootekood: 1N5408
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 1kV; 3A; DO201AD; Ifsm: 200A; Ufmax: 1V
| Mounting | THT |
| Case | DO201AD |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Type of diode | rectifying |