Diode: rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1N5408-E3/73
Tootja: VISHAY
Tootja tootekood: 1N5408-E3/73
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | DO201AD |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Max. load current | 3A |
| Max. forward impulse current | 200A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 5µA |