Diode: rectifying; THT; 1kV; 20A; reel; Ifsm: 110A; DO15; Ufmax: 1.1V
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1N5408KR
Tootja: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: 1N5408KR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying; THT; 1kV; 20A; reel; Ifsm: 110A; DO15; Ufmax: 1.1V
| Mounting | THT |
| Case | DO15 |
| Kind of package | reel |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1kV |
| Max. load current | 20A |
| Max. forward impulse current | 110A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Reverse recovery time | 1.5µs |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 5µA |