Diode: rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1N5416GP-TP
Tootja: MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
Tootja tootekood: 1N5416GP-TP
Spetsifikatsioon tootele Diode: rectifying
| Mounting | THT |
| Case | DO201AD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.6kV |
| Features of semiconductor devices | glass passivated |
| Max. forward impulse current | 100A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 1.2V |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 5µA |