Diode: Schottky rectifying; THT; 40V; 1A; DO41; Package: Ammo Pack
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1N5819-2
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: 1N5819
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying; THT; 40V; 1A; DO41; Package: Ammo Pack
| Mounting | THT |
| Case | DO41 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. load current | 10A |
| Max. forward impulse current | 25A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 550mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |