Schottky Rectifier, General Purpose, 40 V, 1 A, Single, DO-41 (DO-204AL), 2 Pins, 600 mV
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1N5819G
Tootja: ONSEMI
Tootja tootekood: 1N5819G
Spetsifikatsioon tootele Schottky Rectifier, General Purpose, 40 V, 1 A, Single, DO-41 (DO-204AL), 2 Pins, 600 mV
| Mounting | THT |
| Case | CASE59 |
| Semiconductor structure | single diode |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 25A |
| Load current | 1A |
| Max. forward voltage | 900mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Max operating temperature | 125°C |