Diode: Schottky rectifying; THT; 20V; 3A; DO201; Package: Ammo Pack
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1N5820-DIO
Tootja: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: 1N5820
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying; THT; 20V; 3A; DO201; Package: Ammo Pack
| Mounting | THT |
| Case | DO201 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 20V |
| Max. forward impulse current | 15A |
| Load current | 3A |
| Max. forward voltage | 850mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |