Switch: toggle; Pos: 3; SP3T; ON-OFF-ON; 6A/230VAC; 20A/28VDC; IP67
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1NT1-1
Tootja: HONEYWELL
Tootja tootekood: 1NT1-1
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: toggle; Pos: 3; SP3T; ON-OFF-ON; 6A/230VAC; 20A/28VDC; IP67
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -40...71°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | toggle |
| Number of positions | 3 |
| Leads | screw |
| Mounting hole diameter | Ø12.4mm |
| Conform to the norm | CE, CSA, UL |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 20A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 6A / 230V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Knob height | 17mm |
| Kind of toggle | round |