Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 120mA; SOT363
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1PS88SB48.115
Tootja: NEXPERIA
Tootja tootekood: 1PS88SB48,115
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 120mA; SOT363
| Mounting | SMD |
| Case | SOT363, SC88, TSSOP6 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common cathode, double x2 |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 200mA |
| Load current | 0.12A |
| Max. forward voltage | 1V |
| Type of diode | Schottky switching |
| Leakage current | 10µA |
| Capacitance | 5pF |