Diode: Schottky rectifying
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
1SS405
Tootja: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Tootja tootekood: 1SS405
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | SOD523F |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 25V |
| Features of semiconductor devices | fast switching |
| Max. forward impulse current | 1A |
| Load current | 50mA |
| Max. forward voltage | 550mV |
| Power dissipation | 150mW |
| Type of diode | Schottky switching |
| Capacitance | 3.9pF |