Switch: toggle; Pos: 2; DPDT; ON-ON; 3A/250VAC; 4A/28VDC; -20÷85°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
2-1437558-0
Tootja: TE Connectivity
Tootja tootekood: 2-1437558-0
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: toggle; Pos: 2; DPDT; ON-ON; 3A/250VAC; 4A/28VDC; -20÷85°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -20...85°C |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance | 20mΩ |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | green |
| Mechanical durability | 150000cycles |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 60000cycles |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 4A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Kind of toggle | round |
| Lever plating | chromium |