Socket: DIP; PIN: 14; Pitch: 2.54mm; precision; THT; gold flash; 3A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
2-1571552-3
Tootja: TE Connectivity
Tootja tootekood: 2-1571552-3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Socket: DIP; PIN: 14; Pitch: 2.54mm; precision; THT; gold flash; 3A
| Operating temperature | -55...105°C |
| Electrical mounting | THT |
| Contact plating | gold flash |
| Row pitch | 7.62mm |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Sockets features | bushing contacts |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body material | polyester |
| Pin diameter | 0.51mm |
| Maximum current | 3A |