Switch: toggle; Pos: 3; SP3T; (ON)-OFF-(ON); 2A/250VAC; 5A/28VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
2-1825137-6
Tootja: TE Connectivity
Tootja tootekood: 2-1825137-6
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: toggle; Pos: 3; SP3T; (ON)-OFF-(ON); 2A/250VAC; 5A/28VDC
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | red |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | (ON)-OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Kind of toggle | round |
| Lever plating | chromium |