Switch: toggle; Pos: 2; DPDT; 2A/250VAC; 5A/28VDC; Illumin: none
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
2-1825138-0
Tootja: TE Connectivity
Tootja tootekood: 2-1825138-0
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: toggle; Pos: 2; DPDT; 2A/250VAC; 5A/28VDC; Illumin: none
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Dimensions | 12.7x11.43x8.89mm |
| Illumination | none |
| Shape | rectangular |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |