Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; red; 1.6N; UL94V-0
Kordarv:
1050.0
Minimum quantity:
1050.0
Tootekood:
2-2213818-3
Tootja: TE Connectivity
Tootja tootekood: 2-2213818-3
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; red; 1.6N; UL94V-0
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | bronze |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 500000cycles |
| Backlight colour | red |
| Key stroke | 0.2mm |
| Contacts configuration | SPST |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.6N |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 7mm |