ROCKER; DPDT; Pos: 2; ON-ON; 2A/250VAC; 5A/28VDC; Rcont max: 10mΩ
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
200.0
Tootekood:
300DP1R8BLKM1QE
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: 300DP1R8BLKM1QE
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; DPDT; Pos: 2; ON-ON; 2A/250VAC; 5A/28VDC; Rcont max: 10mΩ
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | silver |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Key button colour | black |