ROCKER; DP3T; Pos: 3; (ON)-OFF-(ON); 2A/250VAC; 5A/28VDC; black
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
270.0
Tootekood:
300DP4R8BLKM1QE
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: 300DP4R8BLKM1QE
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; DP3T; Pos: 3; (ON)-OFF-(ON); 2A/250VAC; 5A/28VDC; black
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | DP3T |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Switching method | (ON)-OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator colour | black |
| Key button colour | black |