ROCKER SWITCH, SPDT, 3A, 120V, TH
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
270.0
Tootekood:
400AWMSP3R1BLKM6QE
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: 400AWMSP3R1BLKM6QE
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER SWITCH, SPDT, 3A, 120V, TH
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | angled, for PCB |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Body colour | black |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 30000cycles |
| Contacts configuration | SP3T |
| DC contacts rating @R | 3A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 1A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Actuator colour | black |