Microswitch SNAP ACTION; with pin; SPDT; 15A/250VAC; ON-(ON)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
252.0
Tootekood:
4BR
Tootja: SAIA-BURGESS
Tootja tootekood: 4BR
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with pin; SPDT; 15A/250VAC; ON-(ON)
| Operating temperature | -10...85°C |
| IP rating | IP54 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with pin |
| Number of positions | 2 |
| Leads | M3 screws |
| Body material | zinc alloy |
| Body dimensions | 53.1x20.6x29.2mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 15A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |