Potentiometer: shaft; single turn; 1kΩ; ±15%; 1W; linear; 6.35mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
6639S-1-102
Tootja: BOURNS
Tootja tootekood: 6639S-1-102
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Potentiometer: shaft; single turn; 1kΩ; ±15%; 1W; linear; 6.35mm
| Power | 1W |
| Resistance | 1kΩ |
| Tolerance | ±15% |
| Fastening thread | 3/8"x32UNEF |
| Shaft length | 12.7mm |
| Shaft diameter | 6.35mm |
| Shaft surface | smooth |
| Thread length | 9.53mm |
| L shaft length | 22.23mm |
| Kind of potentiometer | single turn |
| Type of potentiometer | shaft |
| Track material | plastic |
| Characteristics | linear |
| Electrical rotation angle | 340° |
| Potentiometer features | without limiters |