Relay: interface; SPDT; Ucoil: 24VDC; 6A; 6A/250VAC; Mounting: DIN
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
6652001
Tootja: Murrelektronik
Tootja tootekood: 6652001
Spetsifikatsioon tootele Relay: interface; SPDT; Ucoil: 24VDC; 6A; 6A/250VAC; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 6A |
| Operating temperature | -25...60°C |
| Leads | spring clamps |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Body dimensions | 91x6.2x70mm |
| Switched voltage | ≤ 250V AC, ≤ 250V DC |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 6A / 250V AC |
| Relay variant | Relay set |
| Type of relay | interface |