Microswitch TACT; DPST; Pos: 2; 0.05A/24VDC; THT; none; 3.7N; 2.5mm
Kordarv:
500.0
Minimum quantity:
1000.0
Tootekood:
6CJ2NOPR
Tootja: MEC
Tootja tootekood: 6CJ2NOPR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch TACT; DPST; Pos: 2; 0.05A/24VDC; THT; none; 3.7N; 2.5mm
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | silver |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Mechanical durability | 3000000cycles |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 10MΩ |
| Key stroke | 0.3mm |
| Contacts configuration | DPST |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 3.7N |
| Button height | 2.5mm |