Relay: electromagnetic; 6PDT; Ucoil: 60VDC; 2A/250VAC; 2A/250VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
7-1393801-0
Tootja: TE Connectivity
Tootja tootekood: 7-1393801-0
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; 6PDT; Ucoil: 60VDC; 2A/250VAC; 2A/250VDC
| Mounting | THT |
| Body dimensions | 39.7x37.4x10.8mm |
| Switched voltage | ≤ 250V AC, ≤ 250V DC |
| Coil resistance | 4.1kΩ |
| Rated coil voltage | 60V DC |
| Contacts configuration | 6PDT |
| DC contacts rating @R | 2A / 250V DC |
| AC contacts rating @R | 2A / 250V AC |
| Contact current max. | 3A |
| Coil voltage max. | 109V DC |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 45V DC |
| Coil power consumption | 878mW |