Switch: toggle; Pos: 2; SPDT; 20A/250VAC; 20A/30VDC; Illumin: none
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
7-6437630-0
Tootja: TE Connectivity
Tootja tootekood: 7-6437630-0
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: toggle; Pos: 2; SPDT; 20A/250VAC; 20A/30VDC; Illumin: none
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...70°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Contact material | bronze |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Dimensions | 33x19.5x23mm |
| Illumination | none |
| Shape | rectangular |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 20A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 20A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |